Wypalony. Znudzony. Jeśli pracujesz już dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczyłeś jednego lub obu tych uczuć, nawet pobieżnie. Poczucie wypalenia lub znudzenia miejscem, w którym spędzasz jedną trzecią swojego życia, nie jest stanem pożądanym. Może mieć wpływ na zdrowie psychiczne, dobre samopoczucie, efektywność i nie tylko. A w przypadku organizacji, jeśli Twoi pracownicy wykazują oznaki nudy i wypalenia zawodowego, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy, że Twojej organizacji przydałoby się trochę więcej uwagi.
Pojawiający się trend w świecie pracy nazywany jest „boreout”. Opisywany jako stan chronicznej nudy, przy jednoczesnym odczuwaniu wysokiego stopnia przytłoczenia wymaganiami pracy, nuda ma ogromny wpływ na organizacje na całym świecie. Chociaż wymagająca praca, z którą dana osoba czuje się związana lub która ją pasjonuje, może być wyczerpująca, istnieją emocjonalne i namacalne korzyści, które mogą przeważyć nad chwilowym przytłoczeniem. Boreout odnosi się do ciągłego stanu nudy i wypalenia zawodowego – toksycznej kombinacji zarówno dla jednostek, jak i organizacji, która może prowadzić do chronicznych problemów ze zdrowiem psychicznym, a także fluktuacji, utraty produktywności i nie tylko.
Wiley Workplace Intelligence przeprowadziła ankietę wśród 2023 respondentów i chciała wiedzieć: czy nuda jest tak powszechna, jak sugerują nagłówki gazet? A czy stopień wskaźników borowania różni się w zależności od roli respondenta? Nasze wyniki zapewniły wgląd w to zjawisko i dały jasne wskazówki dla organizacji, które doświadczają oznak boreoutu.
Link do podsumowania ankiety badawczej Ankieta – wyniki